piątek, 2 marca 2018

Czerwony ryż drożdżowy podano do stołu.

Witajcie drodzy czytelnicy. Nie tak dawno (aż zaledwie wczoraj xD) odbyliśmy podróż do Chin na "czerwoną plażę". Po takiej wyprawie, przydałoby się wrzucić coś na ząb, a skoro już jesteśmy w Chinach... Tak, myślę że doskonale wiecie, o co chodzi ;) Nie owijając w bawełnę, dzisiaj opowiem wam o ryżu - smacznego xDD. Ma on wiele odmian, ja jednak skupię się na jednym tylko bardzo specyficznym, o którym dowiedziałam się w ubiegły wtorek. Mianowicie, dzisiejszy temat będzie poświęcony czerwonemu ryżowi drożdżowemu ;)


Czytając już sam tytuł wpisu oraz powyższe zdanie, zapewne niektórzy z was już zadają w głowie mnóstwo pytań. "Co?", "Czerwony ryż drożdżowy?", "To takie coś istnieje?", "Ale właściwie dlaczego ten ryż jest czerwony?", "I co do tego wszystkiego mają drożdże?!"

Zacznijmy może od tego, że ten rodzaj ryżu wywodzi się z... uwaga, uwaga... ze zwykłego ryżu. Następnie ten zwykły ryż zostaje namoczony w wodzie, a na nim są zaszczepiane strzępki grzyba Monascus Purpureus. Zachodzi fermentacja, a po kilku dniach każde ziarenko staje się czerwone.



Pozwolę sobie od razu przejść do właściwości owego ryżu. Najbardziej istotne są właściwości prozdrowotne, a w szczególności takie jak wpływ na obniżenie cholesterolu, obniżenie częstotliwości zapadania na choroby serca, oraz podobno jako lek na nowotwory.
W przypadku obniżania cholesterolu, w drożdżach tego ryżu wykryto substancję zwaną monakoliną K i według badań wykazuje identyczne działanie jakie ma statyna, w skutek czego następuje obniżenie stężenia cholesterolu. EFSA wydała nawet oświadczenie, w którym zostało napisane, że 10mg tej substancji powoduje spadek cholesterolu. Istnieją suplementy na bazie czerwonego ryżu. Należy jednak pamiętać, że suplement nie może zastąpić leku, i nie można przyjmować jednocześnie tych suplementów oraz statyn, gdyż może doprowadzić do zbyt silnego działania obu substancji.

Podsumowując, myślę, że warto włączyć ten produkt do diety od czasu do czasu w ramach urozmaicenia oraz ze względu na owe właściwości. Wprawdzie nigdy jeszcze nie próbowałam ryżu czerwonego, ale chciałabym go wypróbować i podzielić się z wami wrażeniami smakowymi oraz innymi informacjami na ów temat. Pozdrawiam cieplutko ;)

Bibliografia:
1) http://zdrowiepowraca.pl/artykul,monakolina-k-i-czerwone-drozdze-ryzu
2) https://kuchnia.wp.pl/sfermentowane-jedzenie-dziwne-i-zdrowe-6054628129608833g/6
3) http://szefowa-kuchni.blogspot.com/2015/05/ryz-czerwony-ile-czasu-gotowac-i-garsc.html
4) https://ezakupy.tesco.pl/groceries/pl-PL/products/2003120836764?

4 komentarze:

  1. Super wpis :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Chętnie bym posmakowała taki czerwony ryż. Do jakiej potrawy pasuje? :) Nigdy jeszcze o takim nie słyszałam. :O
    Fajny pomysł i ciekawy wpis. Czekam na kolejny! ;*

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Tak jak napisałam więcej informacji na temat czerwonego ryżu zamieszczę w kolejnym poście ;)

      Usuń