niedziela, 1 lipca 2018

Oczywiśnie.

                Witam :) Dokładnie sześć dni temu omówiliśmy wartość odżywczą i właściwości czereśni. Jak myślicie co będzie dzisiaj? ;) Dam wam podpowiedź ;) Rosną na drzewach, mają czerwonawy kolor, kulisty kształt, pestkę w środku, miękki miąższ oraz skórkę, ale w smaku są bardziej kwaśne niż słodkie. Macie pomysł co to może być?


     
          Tak, dokładnie. Chodzi o bliską krewną czereśni, czyli wiśnię. Te owoce są do siebie niezwykle podobne, jednakże wiśnie są troszkę mniejsze od czereśni, minimalnie jaśniejsze i jak już przed chwilą wspomniałam są kwaśne. Zrobimy sobie takie małe porównanie obu tych owoców ;) To zaczynamy ;)

                 Pewnie co niektórych z was zaskoczy informacja, że pierwsze wzmianki o wiśniach można znaleźć około 300 lat przed naszą erą w starożytnej księdze "Historia Plantarum" autorstwa Teofrasta z Eresos. Regionem pochodzenia jest Zachodnia Azja oraz Europa. Mówiąc o wiśniach nie można pominąć kraju, z którym związana jest symbolika tego owocu, czyli Japonii. Mówi się o tym państwie: Kraj Kwitnącej Wiśni. Z ciekawostek, kwiat wiśni po japońsku nazywa się sakura. Wiśnia symbolizuje kruchość życia, przemijanie, niezłomność ciała oraz nadzieję.
         
            Co ciekawe, również Polska ma swoje przesądy z wiśnią w roli głównej xD Podczas andrzejek panny wkładały gałązki wiśni do wody i jeśli w Boże Narodzenie zakwitły, oznaczało to szybki ożenek z zamożnym kawalerem, ale jeśli pojawiały się tylko liście to to należało się spodziewać wdowca. Natomiast sny o wiśni w naszym kraju oznaczają długie życie.

                Skoro takie podstawowe informacje i ciekawostki mamy już za sobą to przejdźmy do tego co istotne, czyli do wartości odżywczej ;) Wiśnie są nieco mniej kaloryczne od czereśni (47 kcal/ 100 g), mają również mniej węglowodanów - 10,9 g/ 100 g. Zawartość białka, tłuszczu oraz błonnika jest zbliżona do zawartości tych makroskładników w czereśniach. W przypadku witamin oraz składników mineralnych ich zawartości w wiśni są na podobnym poziomie jak w czereśni z tym, że wiśnie mają mniej potasu (150 mg / 100 g). Wiśnie natomiast w porównaniu do czereśni mają zdecydowanie więcej witaminy A (40 mcg/ 100 g). Wiśnie mają również więcej tiaminy, ryboflawiny oraz niacyny niż czereśnie. Spójrzmy teraz na porównanie zawartości poszczególnych składników w obu owocach w formie czegoś na kształt przystępnej tabelki (szkoda, że w blogerze nie ma opcji tworzenia tabeli :/, było by sprawniej, no ale cóż nie można mieć wszystkiego):

Zawartość składnika odżywczego w 100 g             Wiśnia          Czereśnia
Energia (kcal)                                                               47                     61   
Białko (g)                                                                      0,9                    1,0
Tłuszcz (g)                                                                    0,4                    0,3
Węglowodany (g)                                                        10,9                  14,6
Błonnik (g)                                                                   1,0                      1,3
Sód (mg)                                                                         3                        2
Potas (mg)                                                                    150                    202
Wapń (mg)                                                                     13                      13
Fosfor (mg)                                                                    20                       6
Magnez (mg)                                                                   9                        7
Żelazo (mg)                                                                    0,3                     0,3
Cynk (mg)                                                                     0,10                   0,15
Wit A (mcg)                                                                    40                      12
Tiamina (mg)                                                                0,049                 0,041
Ryboflawina (mg)                                                         0,059                 0,049
Niacyna (mg)                                                                 0,40                   0,33
Wit B6 (mg)                                                                   0,03                   0,05
Foliany (mcg)                                                                  8,0                     6,0
Wit C (mg)                                                                     12,0                   15,0
Wit E (mg)                                                                     0,13                   0,13

              Tak, żeby nie było żadnych wątpliwości, kolorki w tabelce nie służą oznaczeniu, że to jest źle, czy dobrze, że czegoś jest mniej, czy więcej tylko po to by ułatwić wam dostrzeżenie różnicy w zawartości poszczególnych składników ;) To teraz jeszcze tak szybciutko o właściwościach. Dlaczego nie długo? Skoro wiśnia jest z tej samej rodziny co czereśnia (gwoli ścisłości - rodzina różowata), to można się domyślić, że będzie mieć praktycznie niemalże te same właściwości co czereśnia. Wiśnie tak samo jak czereśnie wspomagają zasypianie i zapewniają jego lepszą jakość. Wiśnie tak samo jak czereśnie zawierają antocyjany, które mają właściwości antyoksydacyjne, przeciwnowotworowe, przeciwzapalne. Co ciekawe owoce wiśni mają również działanie przeciwbólowe, skutecznością porównywalne do ibuprofenu (potwierdzone w badaniach), w dodatku w badaniach nie wykazano skutków ubocznych, które fundują nam leki przeciwbólowe.

                Wiśnie obniżają również ciśnienie tętnicze krwi oraz zapobiegają atakom dny moczanowej, poprzez skuteczne obniżenie kwasu moczowego (wystarczy już 250 g tych owoców dziennie by zapobiegać tej chorobie - udowodnione w badaniach). Dodatkowo wiśnie zawierają związki - kumaryny - które mają zdolność obniżania krzepliwości krwi, zatem można je włączyć do diety osobie, która przeszła zawał serca, bądź udar mózgu. Wiśnie zmniejszają również bóle mięśniowe po wysiłku fizycznym. Całkiem sporo tych właściwości, prawda? ;)

            Natomiast zastosowanie i przeciwwskazania dla wiśni są identyczne jak dla czereśni ;) Z wiśnie również można zrobić kompot, zupę, konfiturę, dżem, nalewkę, zrobić z nich deser, bądź dodać do ciasta, czy użyć do dekoracji jako taką przysłowiową wisienkę na torcie xD albo po prostu zjeść jako przekąskę, jeśli ktoś lubi takie kwaśniejsze owoce ;) Wiśni oczywiście nie należy popijać wodą, żeby nie nabawić się biegunki oraz nie jeść ich przed zjedzeniem posiłku mięsnego (utrudniają trawienie). Nie powinny ich jeść osoby, które mają zespół jelita drażliwego, bądź chorobę wrzodową.

             Podsumowując, wiśnie mają podobną ilość właściwości w porównaniu do czereśni (może minimalnie więcej) i zbliżoną wartość odżywczą (z kilkoma wyjątkami). Na pewno warto włączyć je do codziennej diety, nawet pomimo tego, iż są dość mocno kwaśne ;) Na dzisiaj to wszystko. Do przeczytania w następnym poście ;*

Bibliografia:
1) http://sokomedica.pl/wiedza-o-owocach/wisnia/
2) http://gajamed.pl/lecznicze-wlasciwosci-wisni/
3)http://www.odzywianie.info.pl/przydatne-informacje/artykuly/art,wisnie-kalorie-wartosci-odzywcze-i-ciekawostki.html
4) https://kcalmar.com/blog/2016/07/24/wisnie-wlasciwosci-prozdrowotne/
5) https://www.medicover.pl/o-zdrowiu/wisnia-wlasciwosci-lecznicze-wisni,5038,n,2669
6) https://solgar.pl/wiedza/profilaktyka-i-leczenie/wisnia-kwitnaca-zdrowiem-historia-duchow-ducha

6 komentarzy:

  1. Szczerze? Ja to do dzisiaj mam problem żeby rozróżnić te dwa owoce XD dlatego cieszy mnie ten post porównawczy :D Jest super i bardzo ciekawy!
    Z tego, co ja stwierdzam, to wiśnia bije czereśnię na głowę. Może nie w każdym aspekcie i nie w smaku, ale w wielu innych rzeczach.
    Zwyczaj z gałązką wiśni w Polsce rozwalił system :') aż się uśmiałam jak głupia i w ogóle nie miałam o tym zielonego pojęcia, wow!
    Ale najlepsze chyba jest to działanie przeciwbólowe ;o no to jest szok, ogromny szok! Musze tego koniecznie spróbować, bo jestem jedną z tych osób, które są mało odporne na ból i jak tylko coś mnie boli to tabletka. A tu proszę, może warto zjeść wisienkę :D
    Mi to wiśnia, oczywiście, ze z Japonią się kojarzy i Sakurą z Naruto, bo ona tam miała właśnie takie różowe włosy i podobna do wiśni była, ale też kojarzy mi się z wisienką na torcie <3
    Fajny pościk. Życzę dużo weny,
    N

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Cieszę, się że mój post się przydał :D Szczerze? Kiedyś też nie bardzo wiedziałam jaka jest różnica między tymi owocami, nawet myślałam, że to jest to samo. Z jednej strony choć wiśnie są bardziej kwaśne, to chyba wolę je bardziej niż czereśnie, ponieważ w moim odczuciu mają trochę bardziej miękką skórkę ;) (co nie znaczy, że nie lubię czereśni, bo smakowo są lepsze i słodsze) ;) I oczywiście pozytywnie zaskakujący i niesamowity jest ten multum właściwości ;) Jeszcze z takich ciekawostek, to imię Sakura (czyli po japońsku kwiat wiśni) jest bardzo popularnym imieniem żeńskim w Japonii ;) Ogromnie cieszę się, że się podobało :D Dzięki i wzajemnie ;) Pozdrawiam ;)

      Usuń
  2. Przyznam, że ja zdecydowanie wolę czereśnie. Wiśnie są dla mnie za kwaśne i jakieś takie... dziwne. Choć z wyglądy i tak mam problem z rozróżnieniem, co jest co.
    Nie specjalnie zdziwił mnie fakt, że wiśnia ma tyle pozytywnych właściwości. Właśnie zauważyłam, że wiele tych "kwaśnych" owoców jest niesamowicie zdrowych. Tylko co zrobić, jak się za nimi nie bardzo przepada?
    Bardzo lubię te owocowe posty. Z niecierpliwością czekam na kolejny.
    Pozdrawiam
    Violin

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ja z kolei to tak różnie. Pod względem smaku wolę czereśnie, ale pod względem miękkości wolę wiśnie ;) Jak się nie przepada za kwaśnym owocami to można je jeść w formie przetworzone (kompot, dżem, konfitury, nalewka, dodatek do ciasta, deserów) ;) Wprawdzie przetwarzanie owoców zmniejsza wartość odżywczą, ale to nie znaczy, że pozbawia jej całkowicie ;) Cieszę się bardzo, że podobają Ci się owocowe posty :D Jeszcze trochę Och będzie ;) Pozdrawiam ;)

      Usuń
  3. No witam, witam! :) Tym razem główną bohaterką okazała się wiśnia.🍒🍒🍒🍒🍒 A po przeczytaniu poprzedniego posta, chciałam właśnie prosić o coś o wiśniach dla porównania, a tu co widzę? Post o wiśniach! Czytasz mi w myślach, kobieto! ;)
    W pierwszym momencie jak zobaczyłam tę tabelkę, to wyobraziłam sobie, jak długo musiałaś się męczyć, żeby ją zrobić. No cóż, niestety blogger bardzo często nie ukatwia nam niektórych spraw. Dlatego podziwiam! :D
    Chyba będę tak odrobinę odmieńcem, ale przyznam się, że mi ani trochę ta kwaskowość wiśni nie przeszkadza. A już najlepsze są takie do zjedzenia prosto z drzewka! Nie ma nic lepszego niż zerwane przez samego siebie owoce i zjedzenie ich prosto z drzewka. :)
    Kiedyś w ogóle nie widziałam różnicy pomiędzy wiśnią a czereśnią i wręcz myślałam, że to jedno, i to samo. Teraz jednak nauczyłam się je już rozróżniać. Brawo ja! :P
    Kolejny owoc - kolejne właściwości i zastosowania. Chociaż tym razem dużo się nie różnią od tych z poprzedniego posta. Owoce znowu pokazują nam swoje wartości. Mają czym się chwalić!
    Życzę dużo weny i już wyczekuję kolejnego posta. Ciekawe czym następnym razem Nas zaskoczysz. :)
    Trzymaj się, kochana! ;* <3

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witam!:D No widzisz? Czasami coś mi wyjdzie, hehe xD A tak na serio to tak właśnie myślałam, że skoro ostatnio było o czereśniach to teraz dobrze by było coś o ich krewnych powiedzieć, czyli o wiśniach ;) A dziękuję :) W ogóle blogger mógłby mieć nieco więcej funkcji, no ale cóż, cieszmy się, że cokolwiek można zrobić ;) Wszystko co własne jest dobre i zdrowsze. Takie czereśnie z własnej hodowli mają o wiele mniej pestycydów i chemii ;) I smak lepszy ;) Tak jak już wspomniałam w komentarzu wyżej, ja kiedyś też myślałam, że wiśnia i czereśnia to jest to samo xD Także brawo Ty, brawo my!:D Całe życie się czegoś nowego uczymy ;) Owoce to jedno z najlepszych, czym zostaliśmy obdarowani ;) Dzięki i wzajemnie ;) Na pewno pojawi się tu jeszcze sporo postów o owocach ;) Ty też się trzymaj kochana!;*<3 Buziaki i pozdrawiam ;*<3

      Usuń