poniedziałek, 4 kwietnia 2016

Zagadka czerwonej krwi ;)

Krew jest czerwona, każdy to wie,
lecz dlaczego tak dzieje się?
Przyjrzyjmy się bliżej jej budowie:
leukocyty, erytrocyty i osocze.

Leukocyty to krwinki białe, 
odpornościowe procesy są im dobrze znane,
ale to nie one dają czerwoną barwę.

Płytki krwi choć niezbędne,
bo odpowiadają za krwi krzepnięcie,
to nie za ich sprawą krew ma czerwone zabarwienie.

A może to zadanie dotyczy osocza?
W jego skład wchodzą białka, jony i oczywiście woda.
Nie. Ono tylko przenosi substancje,
utrzymuje ciśnienie stałe.
W krzepnięciu krwi pomaga,
ale czerwony kolor to nie jego działka.

Do omówienia zostały ostatnie.
Na nich się dzisiaj skupimy dokładnie.
Jak już się pewnie domyślacie,
to dzięki erytrocytom, krew jest czerwona właśnie :)

Czas na nieco więcej informacji na temat erytrocytów - inaczej czerwonych krwinek ;)

Niezwykle ważną, a zarazem podstawową funkcją owych komórek jest transport tlenu oraz w mniejszym stopniu dwutlenku węgla. Dlaczego jest to możliwe?

 1.  Mówiąc o erytrocytach, występujących u człowieka (i generalnie u ssaków) należy pamiętać, że po   osiągnięciu dojrzałości, następuje zanikanie jąder komórkowych, jak i również innych elementów komórki. To sprawia, że czerwone krwinki podczas przenoszenia tlenu nie zużywają go na "własne potrzeby".
 2.  Istotny jest również kształt erytrocytów, o którym na pewno coś słyszeliście ;) Postać dwuwklęsłych dysków pozwala na łatwe uleganie odkształceniom, dzięki któremu przechodzenie przez naczynia włosowate, jak i samo przenikanie gazów jest łatwiejsze. 
Czerwone krwinki są produkowane przez czerwony szpik kostny. Żyją przez około 120 dni (u człowieka), po czym giną i rozkładają się w śledzionie i w wątrobie.

Czy jest coś jeszcze o czym trzeba wiedzieć na temat owych komórek?
Oczywiście, że tak xD Nie można zapomnieć o najważniejszym składniku erytrocytów, czyli białka hemoglobiny :) To dzięki niemu erytrocyty pełnią funkcję, którą już wcześniej wyjaśniłam. I to właśnie białko odpowiada za czerwoną barwę zarówno erytrocytów i całej krwi. Owe białko jest strukturą czwartorzędową (najwyższy poziom organizacji białek). Oznacza to, że w skład wchodzą cztery łańcuchy polipeptydowe, z których każdy zawiera hem. Hem to związek niebiałkowy, składający się z wielu pierścieni z atomem żelaza w środku.

Ciekawostki:
- krew utlenowana jest jaśniejsza i żywsza niż krew odtlenowana
- utlenowanie krwi polega łączeniu krwi z tlenem, ale bez zmiany wartościowości żelaza
- ze względu na niskie ciśnienie i mniejszą ilość tlenu w powietrzu, mieszkańcy gór mają do 8 mln erytrocytów w 1 mikrolitrze krwi.

To wszystko na dziś. Najbliższe posty będą związane tematami biologicznymi i chemicznymi, oczywiście z nastawieniem na czerwień. Także będzie to świetna okazja do poszerzenia, bądź odświeżenia wiedzy w przyjemny sposób, także serdecznie zapraszam :)

15 komentarzy:

 1. Wow! Super post! Nmg się doczekać kolejnego! - kuzynka ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki,bardzo się staram, żeby było super :) Pozdrawiam :)

   Usuń
 2. Ale ee fajne. To ja Clara! Słuchaj Natalko mam bardzo ważne pytanie! No bo jeśli krew jakby funkcjonujeje do 120 lat to znaczy ze człowiek może żyć maxy mal nie 120 lat????

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Hej :) Wyjaśniając dokładnie: to erytrocyty żyją 120, ale dni, a nie lat :) Po tym jak owe komórki giną to są zastępowane nowymi :) Odpowiadając teoretycznie rzecz biorąc to mogą istnieć szansę przeżycia 120 lat. Ale to czysto teoretycznie ;) Czasami zdarzają się przypadki, że ktoś żyje ponad 100 lat, ale to bardzo rzadko. Pozdrawiam :)

   Usuń
 3. mam fobie.... własnie na krew.... brrrr...

  OdpowiedzUsuń
 4. Kiedy kolejny wpis? Już dawno nic nie było.Błagam tylko nie mów że już konczysz z pisaniem na blogu :( :( :(

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Hej. Nawet nie spodziewałam się, że ktoś jeszcze tu zagląda i na dodatek oczekuję nowego wpisu :o
   Faktycznie dawno mnie tu nie było i nowego wpisu też nie. Nie ukrywam, że chciałam już zakończyć pisanie tego bloga. Powodów jest kilka: brak weny, czasu, coraz mniejsze zainteresowanie, coraz mniej odwiedzin i komentarzy, co się równa brakiem motywacji i brakiem chęci :( Bloga nie usunę. Po prostu nadal będzie istniał, a kto go znajdzie to może sobie poczytać, ale na waszym miejscu raczej bym się nie spodziewała niczego nowego. Jedynie może post rozwijający to co tutaj napisałam, ale nowe posty stricte związane z tematem tego bloga już nie. :(
   Pozdrawiam

   Usuń
 5. Fajny wierszyk, w kontekście tematu :-).

  OdpowiedzUsuń
 6. Czy bedzie jeszcze jakis wpis na bloga? Zaczelam go wczoraj czytac i mi sie spodobal. Prosze nie kończ z blogiem.

  OdpowiedzUsuń
 7. Hej tu clara, prosze nie odchodz od tego bloga! Albo chociaz zrob taki ostatni wpis, konczacy ten blog i zegnajacy. Proszeee

  OdpowiedzUsuń
 8. Dobrze mowisz clara. Prosimy zrob chociaz ten jeden ostatni wpis. Pomysl o nas-swoich fanach.

  OdpowiedzUsuń
 9. No wlasnie! Prosimy o takie dwa ostatnie wpisy! 1 taki swiateczny z okazji ze niedlugo jest gwiazdka-ze np dlaczego akurat przybralo sie ze tak zwany "gwiazdor" lub "święty Mikołaj"nosi czerwony strój. A sylwestrowy, taki zegnajacy albo z okazji nowego roku np cos z fajerwerkami czerwonymi itd. Prosimyyyy zrob to dla nas! Nie zapomnielismy o tobie poprostu teraz sie szkola zaczela i musimy sie uczyc a w weekendy i wolne dni wchodzimy na twoj blog! Ja nawet na przerwach w szkole czytam po kilka razy jeden wpis!

  OdpowiedzUsuń
 10. Co ty mowisz? Przeciez juz byl wpis o stroju swietego mikolaja! Po co pisac drugi raz to samo? Ja tam wolala bym jakis swiateczny wpis np jaki najlepiej powinno sie miec kolory bombek na choince. Albo jakie są potrawy czerwone na wigilijnym stole. Mozesz tez zrobic wpis co chciala bys dostac na swieta.jest wiele pomyslow. Nie rezygnuj z tego. Pozdrowionka

  OdpowiedzUsuń
 11. Natalio sama zobacz ile osob chce zebys zostala! Uwielbiamy tego bloga prodimy zostan!

  OdpowiedzUsuń