niedziela, 20 grudnia 2015

Czerwona magia świąt ;)

Witam Was serdecznie moi drodzy czytelnicy :D
Zauważyliście jak ten czas szybko leci? xD Jeszcze tylko cztery dni i będą święta! xD W związku z tym, dzisiaj nieco świątecznie, trochę na luzaka o symbolice czerwieni ;)


Czerwonych motywów na święta można znaleźć dość sporo. Przykład? Barszcz czerwony na wigilijnym stole. Trudno się nie zgodzić z jego czerwonym kolorem (a bynajmniej jego odcieniem xD).


Znalezione obrazy dla zapytania barszcz czerwony wigilijny
Barszcz czerwony
A co powiecie na temat choinki?
Myślę, że prawie każdy z Was wie, że zwyczaj strojenia choinki przywędrował do Polski z Niemiec.
Okej, tutaj może paść pytanie co ma czerwień do choinki xD.
Po prostu chodzi o to, że ostatnio dość często choinki są strojone na czerwono, czerwono-złoto (albo tylko na złoto). Ja osobiście zawsze stroję choinkę na kolorowo :) Taki wyjątek xD Zdziwieni? ;)

Bardzo interesująca moim zdaniem jest symbolika ozdób choinkowych, dlatego pozwolę sobie zatrzymać się nieco dłużej przy tym wątku :)
Ozdoby, które na choince pojawiają się najczęściej to aniołki, dzwoneczki, światełka, gwiazda i łańcuchy. Co więcej, bardzo często na choince wiesza się również jabłka i orzechy, które symbolizują kolejno zdrowie i urodę, a także siłę i dobrobyt :) Dzwoneczki zwiastują radosną nowinę, a aniołki i światełka mają zapewniać opiekę nad domem i ochronę przed złem :) Co ciekawe, łańcuchy mogą oznaczać zarówno silne więzi rodzinne jak i zniewolenie grzechami.

A gwiazda? Ukazuje drogę do domu. Skoro już o gwiazdach mowa, to myślę, że warto wspomnieć o pewnej roślinie, z roku na rok coraz bardziej popularnej. Mam na myśli gwiazdę betlejemską, inaczej zwaną poisencja. Charakterystyczną cechą tej rośliny są (najczęściej) czerwone zmodyfikowane liście, które układają się na kształt gwiazdy :)

UWAGA!!!
Pamiętajcie, że czerwone elementy gwiazdy betlejemskiej to nie są kwiaty!


Znalezione obrazy dla zapytania gwiazda betlejemska święta
Poisencja
Podsumowując, "świąteczna" czerwień to symbol domowego ciepła rodzinnego, która często pojawia się w dekoracji wigilijnego stołu, na przykład w postaci czerwonych świec, serwetek lub obrusu :)

To już wszystko na dziś. Do przeczytania niedługo ;)

Źródła zamieszczonych zdjęć: kuchnia.wp.pl i wymarzonyogrod.pl

 


3 komentarze:

 1. Ale super!!! Kocham święta! !!!!

  OdpowiedzUsuń
 2. Ja w tym roku przystroiłam choinkę na srebrno z kolorowymi światełkami:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo dobry pomysł ;) Ja swoją choinkę w przyszły czwartek będę stroić :) Pozdrawiam ;)

   Usuń