piątek, 9 marca 2018

"... jak pan może, Panie Pomidorze???" :o

"Pan Pomidor wlazł na tyczkę
i przedrzeźnia ogrodniczkę.
Jak pan może,
Panie Pomidorze???" 
Jan Brzechwa

Tym humorystycznym akcentem zaczniemy dzisiejszy wpis :) Pomidor. Warzywo, czy raczej owoc? Najprościej stwierdzić, że roślina, która sama w sobie jest warzywem, ale to co wyrasta z niego nad ziemią to już są owoce xD Zagłębiając się w temat nieco bardziej można się dowiedzieć, że pomidor jako owoc należy do jagód, a jako warzywo należy do rodziny psiankowatych (jak ktoś mi powie, skąd taka nazwa zasłuży na podziw ;) xD). Myślę, że każdy z nas wie jak wygląda pomidor i nie muszę się zbytnio nad tym zatrzymywać. Wspomnę tylko, że czerwona barwa tego owocu (mimo wszystko chyba wolę myśleć o pomidorze jako warzywie, ze względu na smak, który nie jest słodki, a raczej taki trochę nawet ciężki do określenia, może lekko mdły, czasami nawet smak jest słabo wyczuwalny) jest związana z obecnością beta-karotenu (barwnik z rodziny karotenów).

Bardziej się dzisiaj skupimy na właściwościach odżywczych pomidorów.
Pomidor ma bardzo niewiele kalorii (około 15) i w głównej mierze składa się z wody. Jest to świetny dodatek do kanapek, można go przetworzyć i w wyniku tego otrzymać między innymi sok pomidorowy, przecier pomidorowy, sos pomidorowy, keczup, czy koncentrat pomidorowy. Pomidor to również świetny składnik do sałatek, dodatek do pizzy, i wielu innych potraw. Mówiąc wprost, zdecydowanie warto włączyć ten owoc/warzywo do codziennej diety. 

Oprócz tego, że jest niskokaloryczny to zawiera również wiele witamin i składników mineralnych, takich jak witamina K, C, A, E, B1, B2, B6, niacyna, a także potas, pewne ilości wapnia, magnezu, cynku. Pomidor zawiera również likopen oraz wcześniej wspomniany beta-karoten, które należą do przeciwutleniaczy (walczą z wolnymi rodnikami), a także wykazują właściwości antynowotworowe (spożywanie pomidorów obniża ryzyko zachorowania na nowotwory prostaty, płuc, piersi, układu pokarmowego). Likopen zawarty w pomidorach powoduje również wolniejsze odkładanie się płytek miażdżycowych. Pomidory to również cenne źródło błonnika (najwięcej znajduje się w skórce).

Chociaż pomidor jest naprawdę cennym i wartościowym składnikiem pod względem żywieniowym to istnieje też druga strona medalu, bowiem niedojrzałe zielone pomidory zawierają alkaloid, zwany tomatyną, który w nadmiernych ilościach jest trujący i może powodować między innymi kolki, wymioty nudności... :/ Zatem najlepiej wybierajmy w pełni dojrzałe sztuki. 
Należy pamiętać, że w pomidorach występują alergeny, które u osób uczulonych mogą wywoływać silne reakcje alergiczne, a w dodatku mogą reagować krzyżowo z pyłkami brzozy, traw, zbóż, bylicami, owocami pestkowymi, surowym ziemniakiem, selerem, orzeszkami ziemnymi oraz lateksem. dlatego jeśli ktoś jest uczulony na pomidory, lepiej niech je wykluczy z diety (co raczej jest oczywiste).

Osobiście bardzo lubię pomidory i uważam, że warto włączyć je do diety w różnych potrawach, lub jako dodatek, a może nawet jako zwykłą przekąskę (no wyłączając przypadki alergii :/ wtedy trzeba eliminować). Na dzisiaj to już wszystko. Pozdrawiam cieplutko i do przeczytania w kolejnym poście ;) :)

Bibliografia:
1) https://pl.wikipedia.org/wiki/Pomidor_zwyczajny
2) https://dietetycy.org.pl/psiankowate/

2 komentarze:

  1. Ja też uwielbiam pomidory! Od zawsze myślałam, że pomidor to warzywo, ale jakiś czas temu ktoś mi powiedział, iż to nie prawda i jest to owoc. To co jest w końcu prawdą?
    Zdecydowanie zgadzam się, że nadaje się do wszystkiego, osobiście często go używam do potraw, które przygotowuję.
    O tym, że zielone są trujące nie wiedziałam, więc warto wiedzieć. Sporo ciekawych informacji dzisiaj i napewno przydatnych.
    Pozdrawiam! ;*

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Jakby to powiedzieć... życie zawsze nas czymś zaskakuje. Jednak wolę myśleć o pomidorze jako warzywie, wbrew temu co mówią na biologii xD Pozdrawiam cieplutko ;*

      Usuń